חוסן ארגוני


חוסן ארגוני בעידן החדש

 

מהו חוסן ארגוני?

חוסן ארגוני הוא מונח המתייחס למידת היכולת של ארגון לצפות ולהתאושש מזעזועים. חוסן ארגוני הוא יכולתו של הארגון להתמודד מראש עם הפרעות ואירועים בלתי צפויים, תודות לערנות אסטרטגית החוזה פני עתיד ותודות לניהול מחובר למציאות המסייע לארגון להבין את מצבו האמיתי תוך כדי התרחשותם של זעזועים פנימיים או חיצוניים.
 

אודות האסטרטגיה

אסטרטגית החוסן הארגוני מושתתת על הכנה מראש ופעולות מניעה מקדימות שמטרתן להקטין את ההסתברות של התרחשות האיומים ולהפחית מעוצמת כל זעזוע שעלול להתרחש. בנוסף, החוסן מושתת על היכולת להתנהל בתנאי משבר וזעזוע כדי לקצר את משך השלכותיהם השליליות, תוך מקסום יכולת ההתאוששות של הארגון והחזרתו למצב המקורי או למצב החדש והרצוי תוך פרק זמן קצר ככל שניתן.
 

חשיבותו של חוסן ארגוני בעת משבר

 

רמת החוסן הארגוני היא פונקציה של רמת הירידה בתפקוד הארגון כתוצאה מזעזוע, משך הזמן בו הארגון לא נמצא בתפקודו הרגיל ורמת התפקוד אליה הארגון הצליח להגיע לאחר הזעזוע. ככל שהירידה בתפקוד הארגון מצומצמת יותר, משך ההתאוששות- הזמן בו הארגון לא נמצא בתפקודו הרגיל קצר יותר ורמת התפקוד לאחר ההתאוששות מהזעזוע גבוהה יותר, כך לארגון יש רמה גבוהה יותר של חוסן ארגוני.

 

 

חוסן ארגוני

 

בניית חוסן ארגוני מבעוד מועד

 

גורמים מרכזיים המשפיעים על בניית אסטרטגיית חוסן ארגונימבנה-התאמת מבנה הארגון לסביבתו מסייעת לו להתמודד עם זעזועים. כאשר סביבת הארגון משתנה באופן תדיר, המבנים הארגוניים מעניקים לארגון גמישות להשתנות ומשום כך רמה גבוהה יותר של חוסן ארגוני.

 

תהליכי ניהול חשיבה והפקת לקחים מאפשרים לארגון להתנהל תוך כדי משבר באופן יעיל ובכך לצמצם את השפעות שליליות, ירידה בתפקוד, משך זמן ההתאוששות ויכולת הארגון לחזור לתפקוד הרצוי.

 

האתגר: ליזום שינוי לפני התרחשות הזעזוע הבא

 

ארגונים בעלי יכולת אסטרטגית גבוהה יכולים אף לרתום את הזעזוע לטובתם ולשפר עמדות לעומת ארגונים מתחרים אחרים שצפויים להיות מושפעים ממנו אף הם. יכולת הארגון לצפות תרחישים עתידיים ולזהות זעזועים אפשריים מבוססת על ראייתו האסטרטגית. יכולת אסטרטגית גבוהה מאפשרת לארגון להיערך מראש באופן טוב יותר לקראת זעזוע ואף לערוך את השינויים וההתאמות הנדרשים כדי לחמוק מהשפעותיו.

 

קוים מנחים לעבודה

 

בקרה - יכולת הארגון לקבל משוב מדויק ומהיר על מצבו ולעקוב אחר היעדים שלו ולהשיג את מטרותיו.

המשאב האנושי בארגון - עובדים בעלי מוטיבציה גבוהה, כישורים מקצועיים גבוהים, המצוידים בכל הנחוץ להם לביצוע תפקידם, צפויים לתפקד באופן אפקטיבי  ובפרט בתנאי משבר.

ביטחון ובטיחות - נהלי ביטחון ובטיחות לפיהם הארגון צריך לפעול בעת חירום לרבות הנהלים הנוגעים לשמירה על בטחונם ובטיחותם של העובדים בשעת חירום.

חדשנות - יכולת הארגון לקיים תהליך של חדשנות מתמדת המאפשר לו ליצור יתרונות תחרותיים בכל עת ובכך להתמודד בסביבה טורבולנטית.

 

מדידת חוסן ארגוני

 

מדידת החוסן הארגוני מספקת ידע לארגון אודות החוזקות והחולשות שלו לפני התרחשות המשבר. מדדים לחוסן ארגוני יכולים לשקף את התפתחות החוסן הארגוני, המשפיעה לטובה על מיצוב הארגון בשוק ועל יכולתו לפעול בתנאי תחרות. כמו כן, כאשר יש מדד לחוסן, והחוסן נחשב לגבוה, זה יכול לסייע בגיוס משקיעים לארגון.

יחד עם זאת, קיים קושי לכמת עד כמה העלות של תוכניות ואימונים לחירום משפיעים על החוסן הארגוני ועל הרווחיות של הארגון.

 

חוסן אמיתי נבחר רק בתנאי משבר

 

חברה וארגון נבחנים בעיקר בעתות חירום, ורק בעת משבר אמיתי ניתן לדעת מה מידת חוסנו של הארגון היות שרמת החוסן הארגוני נמדדת על ציר הזמן. לכן, המדידה היא עקיפה ומתמקדת בבחינת אותם הגורמים שצפויים להשפיע על רמת החוסן הארגוני.

 

מהם השירותים הרלוונטיים שאנו מספקים?

 

  • מיפוי תהליכים עסקיים לצורכי זיהוי מוקדי הסיכון
  • בחינת יכולות המבנה הארגוני לתמוך במדיניות חוסן ארגוני
  • קביעת מדיניות המבוססת על תוכנית פעולה  לניהול אירועי קיצון/משברים
  • הגדרת מסגרת עבודה לניהול סיכונים תוך התייחסות לרגולציות רלוונטיות
  • הגדרת  יעדי שירות ורמות שירות - לרבות הגדרת "זמן נסבל" בהתאם למטריצת הסיכונים שהוגדרה במסגרת תהליך חוסן ארגוני
  • בניית תוכניות הפחתה - פיתוח תגובות החברה לסיכונים המהותיים ביותר
  • הטמעת מערכת מידע לדיווח על סיכונים
  • עזרה בהטמעת שינוי תרבות ארגונית, בתפקידים בארגון ובתחומי האחריות בארגון להגברת המודעות לאסטרטגיית חוסן ארגוני

 

מדוע אנחנו  יכולים לסייע לך!

 

1.    אנו החברה היחידה שאנשיה פיתחו מודל שמשמש כ-Best practices ייעודי לביצוע  תהליך חוסן ארגוני בקרב סקטורים מגוונים במדינת ישראל/אירופה.

 

2.    חברתנן פעילה בקרב הגופים היצרנים המובילים ביותר במדינת ישראל.

3.    אנשינו הוכשרו בעולם התעשייתי ובאקדמיה למצבי חירום.

4.    אנו עושים שימוש נרחב ותדיר בשאלונים שמאפשרים שימוש במדדים סמי-כמותניים- לצורך הערכת היבטים שונים של "חוסן ארגוני".

5.    החברה פועלת על בסיס "אינדקס עלות החוסן –RCI" מדידה כמותנית המדגישה את אלמנט ההתאוששות,  ובוחנת את משך הזמן שנדרש למערכת על מנת להתאושש ואת העלות או ההפסד שנגרמו בתהליך ההתאוששות.

6.    החברה היחידה שמנהלת כיום מרכז הסברה On Line שמספק כלי ניהול אפקטיביים לחברות ועסקים – כיצד להיערך ולבנות אסטרטגיית חוסן תפעולי בשגרה ובמהלך משברים ומצבי קיצון.

7.    בין החברות המובילות שצוותיה נשענים על מתודולוגיות בינלאומיות שהתאזרחו לדפוסי העבודה הייחודים של הסקטור התעשייתי/שירותים של מדינת ישראל.


מהו המבנה של סקר סיכונים? לחץ כאן

לחץ כאן למידע נוסף אודות סקר סיכונים והיוועצות עם מומחה!
ניהול מצבי חירום - ככה עושים את זה

למה חשוב להיערך לשעת חירום? לחץ כאן לפרטים
 

 

בקשה להתייעצות- הצעת מחיר
Company Slogan

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

שלח

תודה שפניתם אלינו.

המייל נשלח בהצלחה

 

שם מלא:

* שדה חובה 

טלפון:

* שדה חובה

דוא"ל:

*שדה חובה

תוכן ההודעה:

*שדה חובה

תחום התענינות: