תרחישי ייחוס בשרשרת האספקה

 

ניהול סיכונים בשרשרת האספקה: תרחיש ייחוס
 

ניהול סיכונים בשרשרת האספקה הינו אחד התחומים החשובים בארגון. ניהול כולל של הסיכונים בארגון דרך זיהוי סיכונים, ניתוחם, ומציאת דרכים להתגונן במטרה לשמר תוצאות עסקיות (הכנסות, הוצאות ורווחים) הינה מהותית להמשך שרידותו של הארגון במצב חירום. הערכות מוקדמת למצבי חירום יכולה להציל חברה/מפעל מפני סגירה, מדובר במומחיות בפני עצמה. באמצעות בניית תרחישי ייחוס מדויקים ניתן לשרטט את מפת האיומים האפשריים על פעילות החברה ובשלב שני לספק תכנית פעולה מסודרת למצבי החירום השונים.

היערכות מוקדמת עשויה לחסוך בעתיד כמות משאבים אדירה.הערכות לרעידות אדמה היא אחת המשימות החשובות והקשות העומדות בפני ארגונים שונים. המוכנות האזרחית בישראל לרעידות אדמה הינה נמוכה וכך גם בקרב ארגונים, חברות ומפעלים.רעידות אדמה מתרחשות מעת לעת בעולם ולאחרונה רצף רעידות אדמה משמעותי התרחש באיטליה ולפי דעת אנשי מקצוע ידוע שרעידת אדמה חזקה עלולה להתרחש גם בארץ בכל עת.בתרחיש כזה מרבית החברות יספגו בזמן רעידת האדמה פגיעה קשה ולפיכך חשוב להכיר את הנזקים הצפויים על מנת להיערך מראש ולדעת להתמודד כראוי בעקבות אירוע טבע אמיתי.
 

מהו תרחיש ייחוס?

תרחיש ייחוס הינו מושג המגדיר את התסריט האפשרי של אירוע חירום בחברה. יש לדאוג להיערכות והכנות מקדימות בחברה בהתאם לאותו התרחיש. החלטות ניהול נכונות מבוססות על מבדק מצב קיים, בחינת הסתברות והגדרה של רמת האיומים והפגיעות, שאליהם על החברה להיערך כדי להמשיך ולעבוד גם במצבי חירום.
 

תרחישי ייחוס לדוגמא

עימות צבאי, אסון טבע, פעילות טרור (פח"ע) מגיפה, הפרות סדר וכו'. לכל אחד מהתרחישים יהיו השלכות שונות על הארגון ולכן חשוב לערוך מיפוי צרכים תפעוליים, משאבי אנוש, ספקים אסטרטגיים, תוך זיהוי והגדרת הגורמים ההכרחיים להמשך פעילות החברה במצב חירום.
 

יש להגדיר את ההשלכות למול ההשפעות העסקיות ולבנות תכנית פעולה מסודרת, בהתאם לתרחיש הייחוס.
 

הערכות לרעידות אדמה היא אחת המשימות החשובות והקשות העומדות בפני ארגונים שונים. המוכנות האזרחית בישראל לרעידות אדמה הינה נמוכה וכך גם בקרב ארגונים, חברות ומפעלים. הדרך האפקטיבית ביותר למנוע אבדות בנפש ונזקים לרכוש בעת רעידת אדמה היא לוודא שמבנה המפעל/הארגון עמיד בפני רעידות אדמה. לצורך כך נעזרים במהנדסי מבנה.

בנוסף למבנה יש לבצע הערכות לרעידת אדמה בכמה מישורים נוספים (ולא פחות חשובים), בדגש על התנהלות ההנהלה והעובדים בעת אירוע רעידת אדמה. נהלים לשעת חירום יעזרו להבין כיצד מתפקדים? מהם הצעדים שיש לבצע? מי האחראי בארגון על הפעלת מערכות שונות? על מה אחראי צוות חירום? קשר עם גופי הצלה/ גופים ממשלתיים? פינוי פצועים? ועוד. הערכות לרעידות אדמה הינה חיונית לשעת חירום.
 

בעזרת מודל מעגלי, ניתן לבצע מיפוי צרכים, לאתר את הכשלים הקיימים בארגון, ותוך שיתוף והבנה של הנהלת הארגון למהלכים הנדרשים, לבצע את ההכנות המקדימות בטרם רעידת אדמה. הייעוץ והכוונה מאפשר לארגונים רשת ביטחון והצעת דרכי פעולה מעשיות כיצד להיערך בצורה המיטבית עם המשבר. איך להתמודד וליצור את קשרי הגומלין הנדרשים בתוך הארגון וגם כיצד ליצור את קשרי הגומלין עם הגורמים הרלוונטיים הקריטיים להמשך פעילות ותפעול הארגון במקרה של רעידת אדמה, לצורך התאוששות וחזרה לשגרה.
 

רעידות אדמה מתרחשות מעת לעת בעולם ולאחרונה רצף משמעותי של רעידות אדמה התרחש באיטליה ולפי דעת אנשי מקצוע ידוע שרעידת אדמה חזקה עלולה להתרחש גם בארץ ויש להיערך אליה מראש. לרעידת אדמה מאפיינים ייחודים המחייבים התייחסות והיערכות במטרה להתמודד עם מצב חירום כגון רעידת אדמה עם מינימום קורבנות ונזקים כלכליים. מדובר על תרחיש ייחוס לאומי אשר לפיו ייהרגו 16,000 איש ויהיו 6,000 פצועים קשה ו 377,000- מפונים. נוסף על כך, יהיו 10,000 מבנים הרוסים ול 20,000-  מבנים ייגרמו נזקים כבדים.
 

שיעור הנזק הנגרם עקב רעידת אדמה הוא פועל יוצא של כמה גורמים: עצמת הרעידה, המרחק ממוקד הרעידה, התשתית הגיאולוגית שעליה בנויים המבנים – סוג הקרקע, סוג המבנה ואופי הבנייה.חיזוק מבנים הוא אחד מן האמצעים החשובים ביותר לצמצום הנזק בנפש וברכוש עקב רעידת אדמה.
 

בתרחיש כזה מרבית החברות יספגו בזמן רעידת האדמה פגיעה קשה, חשוב להכיר את הנזקים הצפויים על מנת להיערך מראש ולדעת להתמודד כראוי בעקבות אירוע טבע אמיתי.

• בעקבות רעידת אדמה עסקים ומפעלים רבים עלולים להפסיק לפעול לפחות לתקופה מסוימת. בעיקר בגלל היעדרות בעלי העסקים והעובדים עקב פגיעה בהם או של קרוביהם או עקב הפנייתם למאמץ ההצלה והשיקום. לעיתים, היעדרות של מספר אנשי מפתח בארגון עלולה להביא להשבתתו גם אם הארגון ורוב העובדים לא נפגעו.

• היפגעות של מבנים, מכשירים, מכונות, מחשבים ואמצעי ייצור אחרים, או של תשתיות בסיסיות הנדרשות להפעלה (חשמל, מים, גז, תקשורת, בנקים ועוד). העדר יכולת להביא ולקחת חומרי גלם וסחורות, בשל בעיות תחבורה ותקשורת. העדר קונים בחנויות, שטחי מסחר.

• כל מנהל נדרש למפות את העסקים או המפעלים המהווים עבורו כ"עסקים חיוניים להם יש תרומה אסטרטגית" על מנת להפיק מכך משמעויות להיפגעותם של מפעלים אלו עבור השירותים והמוצרים אותם הוא מחויב לספק בחירום.

כדי להתמודד עם משבר גדול כגון רעידת אדמה כל בעל עסק, בעלים של חברה או מפעל נדרשים תחילה להנחיל ולהטמיע עוד בזמן שגרה תרבות ארגונית לחירום. זוהי חובה של כל הנהלה להוביל מהלכים להתמודדות במצבי חירום כדי למזער נזקים כלכליים בזמן אמת.


הערכות לשעת חירום - מדריך שימושי!

הערכות מפעל לרעידת אדמה - דגשים חשובים

 

 

 

 

 

 

בקשה להתייעצות- הצעת מחיר
Company Slogan

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

שלח

תודה שפניתם אלינו.

המייל נשלח בהצלחה

 

שם מלא:

* שדה חובה 

טלפון:

* שדה חובה

דוא"ל:

*שדה חובה

תוכן ההודעה:

*שדה חובה

תחום התענינות: