גניבות מבפנים - מהימנות עובדים

גניבות מבפנים  – התמודדות עם התנהגות ארגונית בעייתית

 

אחד הגורמים הבעייתיים המאיימים על חסינותם של עסקים הוא גניבות פנים ארגוניות המתבצעות על ידי עובדי המקום.

 

תופעות שכיחות מן הסוג הזה יכולות להיווצר כתוצאה מגיוס עובדים ברמת אמינות נמוכה, פיקוח רופף ואי יישום בקרות פיננסיות בסיסיות. כל אלו יוצרים סביבה המאפשרת גניבות והונאות פנימיות כפי שגילו בשנים האחרונות בתי השקעות גדולים, מפעלים, ולאחרונה חברת הכבלים Yes.

 

מרבית הארגונים לא משקיעים מחשבה או תקציב לטיפול בגניבות של עובדים או במניעת התנהגות שאינה נאותה. ארגונים שמטפלים בבעיה עושים זאת באמצעות פונקציות שונות מתוך הארגון, כגון: קציני ביטחון, מנהלים ולעיתים אף מחלקת משאבי אנוש.  מאחר ובעלי התפקידים הללו, אינם מוכשרים ייעודית לטיפול בתופעה הזו, הדבר מוביל לא פעם לבחירה לא נכונה של שיטות בקרה ואמצעי התמודדות. פעמים רבות צפויים בעלי התפקידים הללו לנקוט בפעולה נקודתית לבעיה מזדמנת, תוך התעלמות – לא מכוונת - מהתמונה כולה. על מנת לטפל בתופעה ולמגר אותה עדיף לפנות לגישה מתודולוגית מערכתית שתקטין את הנזקים לארגון, ותספק כלים טובים יותר להתמודדות פנימית.

 

על מנת להמנע מתופעות של מעילה וגניבות צריך המעסיק להקפיד על פעולות הכרחיות כגון:
 

•    בדיקות רקע טרום תעסוקה שימזערו את הסיכוי להעסקת עובדים שיש פגם ברמת אמינותם.

•    תקשור מדיניות האתיקה של הארגון - יש ליידע את העובדים בנהלים הקשורים להונאה, להשריש ולהפנים את האינפורמציה וליידע מה הן ההשלכות הכרוכות בהפרות מדיניות זו.

•    יש לייצר סביבת עבודה חיובית, שמעודדת את העובדים לעקוב אחר המדיניות והנהלים, על מנת שיפעלו לטובת האינטרסים של הארגון.

•    יש לבצע ביקורות פנימיות אקראיות ומתוזמנות על מנת לאתר נקודות תורפה חדשות. בהמשך יש לבדוק את האפקטיביות של הביקורות.

•    רצוי לספק לעובדים, ספקים ולקוחות מערכת דיווח אנונימית על כל הפרה של המדיניות והנהלים.

•    יש לחקור כל אירוע ולדווח עליו. חקירה יסודית ומהירה של הפרות מדיניות ונהלים, והאשמות וחשדות על הונאה - יסייעו לקבל החלטות מושכלות ולצמצם את ההפסדים.

 

לסיכום, על הנהלת החברה לשמש דוגמא לעובדים, להוביל מהלכים ובעזרת יישום המלצות אלו ונוספות ניתן להפחית באופן משמעותי את פרצי האבטחה ואפשרויות המעילה/גניבה על ידי העובדים,  ובכך להגן על נכסי הארגון.

 

אם אתם חושדים בפעילות הונאה של עובדים, ורוצים למנוע הישנותם של מקרים כאלו, רצוי לפנות לסיוע מקצועי כדי לנהל בדיקה / חקירה מהימנה ולהגיע לתוצאות יעילות.

 

הכותב הינו, שלומי אדר, מומחה ויועץ לארגונים ביישום ושיפור תהליכים בביטחון מידע ומהימנות עובדים.


בניית מאגר עובדים ומועמדים - מידע נוסף

 

 

 

 

בקשה להתייעצות- הצעת מחיר
Company Slogan

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

שלח

תודה שפניתם אלינו.

המייל נשלח בהצלחה

 

שם מלא:

* שדה חובה 

טלפון:

* שדה חובה

דוא"ל:

*שדה חובה

תוכן ההודעה:

*שדה חובה

תחום התענינות: